Advokatas Algirdas Bauža

Advokatas Klaipėdoje

Temos

Manote, kad kalbėti tiesą – gerai?

Jus nuo vaikystės mokė kalbėti tiesą, nes taip tėvams, mokytojams lengviau kontroliuoti. Jeigu tokia kontrolė jums nebereikalinga, tai galite pradėti meluoti. Rimtai, jau galima.

“Ant tiesos nepykstama”, “geriau karti tiesa negu saldus melas”, “grubiai, bet teisingai” – tai tipiniai pavyzdžiai to, kas nuo vaikystės kalama į galvą, lyg sąžiningumas pateisina visą kitą. Vėjai.

Melas – nėra blogai, o teisybė – nėra gerai. Tai kaip karštas ir šaltas vanduo. Jo turi būti po lygiai ir naudotis reikia pagal situaciją. Pačiame tiesos fakte, kaip ir melo fakte, vienareikšmiškai teigiamo nėra, o neretai net priešingai,.

Tiesa, pavyzdžiui, labai smarkiai žeidžia. Sakoma, kad už tiesą nepykstama, bet tai melas, būtent ant jos ir pykstama. Sakyti žmogui į veidą viską, ką galvoji – tai chamiškumas. Suprantate skundus dėl dviveidžių žmonių, kurie, atseit, “plepa už nugaros”? Gal ir toliau tegul plepa? To dar betrūko, kad jie jums visą tai į veidą pasakytų.

Melas, savo ruožtu, dažnai pagelbsti. Daugelį problemų negalima išspręsti ir nėra jokio prasmės jas atvirai aptarinėti. Nėra prasmės sakyti savo moteriai, pavyzdžiui, kad jos kojų pirštai negražūs. Gal tegul gyvena mele, ką tai iš viso jaudina? Kam sakyti tiesą ir sukurti žmogui kompleksą?

Tuo pačiu nesakytina, kad tiesa – blogis. Ne, kodėl, būti sąžininguose ir atviruose santykiuose su žmonėmis – tai šaunu. Taip pat šaunu, kaip nusiprausti šiltu vandeniu. Tačiau tai ne pagrindas praustis verdančiu vandeniu.

Jūs neturite tikslo meluoti. Neturite tikslo kalbėti tiesą. Jūs turite tikslą tinkamai nugyventi savo gyvenimą, niekam nedarant žalos.

P.S. Jeigu paklausite, o kaip, pavyzdžiui, teisme, ten padėjus ranką ant Konstitucijos prisiekiama sakyti tiesą, įspėjama už atsakomybę dėl melavimo? Tikrai manote, kad visada kalbama tiesa, tik tiesa ir nieko daugiau negu tiesa?