Advokatas Algirdas Bauža

Advokatas Klaipėdoje

Temos

Baristeriai ir solisitoriai | Barristers and solicitors

Girdėjote tokius žodžius? Žinote, ką jie reiškia?

Žinote – gerai, nežinote – irgi neblogai, reiškia nereikėjo žinoti.

Visų pirma, šie žodžiai susiję su Didžiąja Britanija. Antra, susiję su jos teisės sistemomis – Anglijos ir Velso, Škotijos ir Šiaurės Airijos. Trečia, susiję su šių šalių advokatūra. Ir ketvirta, tai advokatų dalijimas į dvi grupes – solisitorius (angl. solicitors) ir baristerius (angl. barristers).

Dabar Jūs pasakysite – neįdomu. Ir aš Jums atsakysiu – neskubėkite nustoti skaitę, bus įdomu, bet jeigu tikrai Jums neįdomu, tai ką jau padarysi…

Kadangi kalbėsime apie Didžiąją Britaniją, tai patys žinote, kad ten pas juos daug kas kitaip negu mūsuose. Ir dešine kelio puse jie važinėja, vairas automobilyje, atitinkamai, irgi dešinėje pusėje, ir valiutą savo turi, o ne internacionalinį eurą, jumoras angliškas (mano mylimas), dar vadinamas “juodu jumoru”. Taip, gal ir ne “jumoras”, o “humoras”, bet stilingas, kaip ir britaniška mada. Žinome apie angliškus pusryčius ir Londono rūką.

Taip, apie ką čia aš… O, prisiminiau, apie baristerius ir solisitorius.

Tada dar priminsiu, kad neturi Konstitucijos, o teisė apibrėžiama, kaip precedentų sistema (angl. case law). Kas nežino pasakysiu, jog teisinis precedentas (nuo lot. praecedentis - ankstesnis) – teismo priimti sprendimai, kurie priimti konkrečioje byloje, turintys imperatyvinį pobūdį (kai bendrosios teisės valstybėse – teisės normos galią), nagrinėjant analogiškas bylas.

Ką reiškia žodis “imperatyvus” Jums atsakys visagalis Google!

Teismo precedentas kaip teisės šaltinis nebūdingas Lietuvos teisės tradicijai, nors Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas kai kuriuose aktuose yra suformulavęs oficialią konstitucinę teismo precedento doktriną, pagal kurią teismai, priimdami sprendimus atitinkamų kategorijų bylose, yra saistomi savo pačių sukurtų precedentų – sprendimų analogiškose bylose.

Nors Konstitucinis Teismas Lietuvoje tik sprendžia, ar įstatymai ir kiti Seimo aktai neprieštarauja Konstitucijai, o Respublikos Prezidento ir Vyriausybės aktai – neprieštarauja Konstitucijai arba įstatymams, bet jo nutarimai, kaip matome, įtakoja net Lietuvos teisės tradicijas.

Kada gi apie tuos baristerius ir solisitorius?

Supratau, pradedam.

Solisitorių veiklą reglamentuoja 1974 metų Parlamento įstatymas - Solisitor’s Act, o baristeriai, kitaip nei solisitoriai, yra visiškai nepriklausomi nuo valstybinės valdžios.

Anglijoje siekiant tapti teisininku nėra būtinas universitetinis išsilavinimas, bet yra specialios taisyklės, kurių privalu laikytis asmenims, norintiems tapti teisininku. Tai netaikoma solisitoriams ir baristeriams, kurie privalo turėti akademinį pasirengimą, baigti universitetines studijas. Be to, prieš tampant solisitoriumi ar baristeriu būtina atlikti praktiką pas patyrusį baristerį ar solisitorių.

Kadangi Britanija tradicijų šalis, tai nuo seno tradicija, kad solisitorius yra atsakingas už tiesioginius kontaktus su klientais, taip pat už teisnių konsultacijų teikimą ir procesinių dokumentų teismams parengimą. Solisitorius anglosaksų teisės šeimos valstybėse – teisės patarėjas. Solisitorius teisme paprastai neatstovauja, nebent žemesnės instancijos teismuose.

Baristeris veda teismuose bylas pagal solisitoriaus parengtus procesinius dokumentus ir bylos medžiagą.

Minėtos tradicijos esmė tame, kad baristeriui buvo draudžiama turėti tiesioginius kontaktus su klientais, o solisitoriui – draudžiama atstovauti klientams aukštesnės instancijos teismuose.

Keičiasi laikai, keičiasi ir tradicijos, todėl pastaruoju metu nebėra draudimo baristeriams tiesiogiai bendrauti su klientu, o solisitoriai gali atstovauti ir aukštesniuose teismuose.

Visgi solisitoriai išlieka pirmuoju kontaktiniu asmeniu, su kuriuo susiduria klientas ir sudaro teisinių paslaugų sutartį. Nors tokią teisę turi ir baristeriai, tačiau pastarieji teisinių paslaugų sutartį su klientu sudaro tik išmintinais atvejais, motyvuodami savo nepriklausomumo ir objektyvumo apsauga.

O dabar apie svarbiausią žmones dominantį klausimą…. apie pinigus, tai yra apie Britanijos advokatų honorarus.

Kas nežino, paaiškinsiu, kad “honorãras“ — atlyginimas už paslaugas. Šis atlyginimas gaunamas pagal tarifą ar šalių susitarimą.

Solisitoriams leidžiama honoraro klausimus spręsti savarankiškai ir jų dydis priklauso nuo šalių susitarimo. Taip pat leidžiama susitarti dėl honoraro dydžio, kuris priklauso nuo bylos baigties – galima susitarti, kad pralaimėjus bylą honoraras apskritai nėra mokamas, o laimėjus jis gali būti gerokai padidintas. Tačiau toks susitarimas draudžiamas baudžiamosiose ir šeimos bylose.

Baristeriai honorarus nusistato taip pat savarankiškai. Įdomu, kad mažiausias pajamas gauna baristeriai, praktikuojantys šeimos ir baudžiamosios teisės srityje.

Kalbant apie konkrečias sumas, tai, suprantama, kintamas dalykas, bet apie ketvirtadalis baristerių uždirba iki 50 000 svarų sterlingų į metus, kitas ketvirtadalis – nuo 50 000 iki 80 000 svarų sterlingų per metus, o likusieji – nuo 80 000 iki 170 000 svarų sterlingų per metus.

Labiausiai patyrusių ir nusipelniusių, Karalienės išrinktų advokatų, daugiausia priklausančių baristerių bendruomenei, vidutinis valandinis atlygis – apie 300 svarų sterlingų.

O kaip Lietuvoje? Teisingas klausimas, juk maža kas ten kitur, mes savimi pasidomėkime, ypač vietinių advokatų honorarais, juk taip įdomu kitų pinigus paskaičiuoti, ohhh kaip įdomu.

O kaip Lietuvoje, tai jau kito straipsnio tema, va ten tai jau apie honorarus eurais bus, tikrai bus…

 

#barristers #solicitors #advokatas #Klaipeda #Lietuva #Lithuania #attorney