Advokatas Algirdas Bauža

Advokatas Klaipėdoje

Temos

Atlyginimo vokeliuose ar darbo puse etatu įtaka senatvės pensijos dydžiui

Dirbantys pusę etato ar gaunantys atlyginimą vokelyje arba gaus mažą pensiją arba dirbs ne 30, o, pvz. 60 metų, kad gautų vidutinę senatvės pensiją.

Nesukaupę būtinojo stažo pensininkai gauna dvigubai mažiau nei turintieji 30 ir daugiau metų stažo

158, 80 eurų dydžio vidutinę senatvės pensiją gauna žmonės, nesukaupę būtinojo stažo, kuris šiuo metu yra 30 metų. Jiems pensija yra mažesnė: tiek jos pagrindinė, tiek papildoma dalys; jie taip pat negauna ir priedo už stažo metus.

Tuo tarpu, žmonių, turinčių 30 metų ir ilgesnį stažą, vidutinė senatvės pensija yra beveik dvigubai didesnė – 287, 30 eurai.

Stebina, kad pagal statistiką kiekvienais metais ketvirtadalis į pensiją išeinančių žmonių neturi sukaupę būtinojo 30 metų stažo, o iš viso tokių pensininkų šiuo metu yra virš 51 tūkstančio Jų vidutinis stažas – 22, 5 metų.

Kelios priežastys dėl privalomojo stažo trūkumo: dirbant nelegaliai ar puse etato, neapskaitant viso darbo laiko, gaunant dalį atlyginimo vokelyje ir t.t…

Jūs paklausite, o ką bendra turi atlyginimas ir stažas?

Ir aš atsakysiu – stažas yra tiesiogiai susietas su minimalia mėnesine alga (MMA). Jei darbuotojas per mėnesį oficialiai uždirba bent MMA ir už jį nuo šios sumos yra sumokami visi priklausantys mokesčiai, jis sukaupia 1 mėnesio stažą. Kad sukauptų 1 metų stažą, už darbuotoją turi būti sumokėti mokesčiai nuo 12 MMA. Jei, pvz., už pusę etato yra oficialiai mokama pusė darbo užmokesčio, tai ir stažo per metus sukaupiama tik pusė, t. y. ne 12, o 6 mėnesiai. Taigi, kad taip dirbdamas žmogus sukauptų 30 metų stažą, jam reikėtų padirbėti 60 metų!

SoDra primena, kad darbo stažo sukaupiama tiek, kiek oficialiai uždirbama pajamų!

Pagal šių metų statistikos duomenis per šiuos metus nesukaupti 1 metų stažo rizikuoja 160 tūkstančių žmonių, t. y. jų mėnesinis darbo užmokestis nesiekia MMA – 380 eurų.

Dirbti ne visu etatu šalies įstatymai nedraudžia, tačiau kiekvienam dirbančiam žmogui svarbu, kad būtų oficialiai apskaitomas visas jo realiai dirbamas laikas, o dirbant visą darbo dieną ir pilną mėnesį atlyginimas negali būti mažesnis nei Vyriausybės nustatytas minimumas – 380 eurų. Jei darbo laiko apskaita valandinė, valandos įkainis negali būti mažesnis kaip 2, 32 eurai.

Oficialiai deklaruojant ne visą darbo užmokestį nukenčia ne tik stažas, bet ir socialinės garantijos – gaunamos mažesnės, nuo deklaruojamų pajamų skaičiuojamos ligos, nedarbo, motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokos.

Savo sukauptą stažą galite pasitikrinti prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros adresu: https://gyventojai.sodra.lt

http://bauza.lt/

#advokatas